Sıkça Sorulan Sorular

Plağa Giriş 101 ve Bazı Ufak Hatırlatmalar
  • LP ya da 33 Rpm: Long-Play’ın kısaltılmış halidir; uzunçalar demektir. Bir başka deyişle 33 devirde çalan plaklardır. 33 Rpm bir plağın, pikabın içinde dönme hızıdır; yani 1 dakikada 33 devir dönmesi demektir.

 

  • 45’lik ya da 45 Rpm: Eskilerden aşina olduğumuz 7 inçlik bu minik plakların her yüzünden (genellikle) 1 şarkı yer alır. Yani 1 dakikada 45 devir döner. Günümüz tabiriyle ‘single’ çıkarmaktır. 45 Rpm’ler günümüzde her zaman minik boyutlarda değildir. 12 inçlik olanları da mevcuttur.

 

  • Taş plak: Maalesef taş plak satmıyoruz. Zira taş plakları sadece gramafonda çalabilirsiniz. Ve evet, plakları da gramafonda çalamazsınız. Taş plak dediğimiz şey 78,26 devirlik bir kayıt ürünüdür. Plağın atasıdır ve üzerinde sadece 4 dakikalık bir ses kaydı taşır.

 

  • Plaklar temelde plastik malzemeden üretilir ve dayanıklıdır. Ancak koleksiyonerlerin plaklarını her koşulda tozdan, nemden, kötü iğnelerden koruması gerekmektedir. Plaklar dik şekilde saklanmalıdır.

 

  • Yüzeysel çiziklere rağmen plaklar çalabilir. Daha derin çizikleri olan bir plak atlama ya da takılma yapabilir. Plakların çizilmesi ya da aşınması cihazınızın kalitesi ile de doğru orantılıdır. Cihaz kollarının bastığı ağırlık ne kadar yüksek olursa plaklarınız da maalesef o kadar kısa ömürlü olur.

 

  • Plaklar her zaman ses kalitesi olarak kaset ve cdlerden daha olgun bir sese sahiptir. Bu noktada da plakların gramajı devreye girmektedir. 180 ya da 200 gr.lık plaklar, hem daha uzun ömürlüdür hem de ses kalitesi anlamında öne çıkar.

 

  • Plaklar ilk üretildiğinde mono yani monofonik teknolojide basılmıştır. Ancak 1958 ve sonrasında iki farklı ses kaynağı olan stereo yani stereofonik plaklar keşfedilmiştir.

 

 

  • Plakhane ürünlerinin çoğunluğu ikinci el plaklar ve ürünlerden oluşmaktadır. Ürünlerimizin internet üzerinden satışını yaparken koleksiyonerler için gerekli olan bütün bilgileri ulaştırmaya çalışıyoruz. Açılır kapak olması, booklet içermesi, renkli ya da limited seri olması, birden fazla plak içermesi gibi özellikleri mutlaka ürün açıklaması bölümünde bulabilirsiniz.

 

  • Ayrıca; fiyatlandırmalar tamamen uluslararası pazar satışına göre yapılmaktadır. Burada da plak ve kapak kondisyonları devreye girmektedir. Ürünlerin baskı yıl ve yerleri de mutlaka belirtilir.

 

Ürün açıklamalarında yer alan kondisyon verileri şu şekildedir;  

VG: very good yani iyi durumdadır, yüzeysel çizik ya da yıpranma olabilir ancak çalar.

VG+: vg’den bir tık üstünde kaliteye sahiptir.

Exl: excellent yani harika konumdadır. sorunsuz çalar, kapaklarda majör bir yırtık ya da deformasyon yoktur.

NM: near mint yani 0 (sıfır) plağa yakın durumdadır, yeni gibidir.

M: mint yani 0 (sıfır), ambalajı dahi açıklamamış hiç çalınmamış plaktır.

 

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır